Fájó szívvel tudatjuk, hogy életének 80. évében elhunyt kedves barátunk és munkatársunk, Árvai Zsuzsanna nyugalmazott rizsnemesítő.

Pályáját a korábbi Haltenyésztési Kutatóintézetben (HAKI) kezdte Szarvason, ahol Litauszky István mellett tanulta meg a nemesítés és a fajtafenntartás módszereit, majd több mint 50 éven keresztül foglalkozott a magyar rizs és indián rizs nemesítésével és fajtafenntartásával. A magyar rizstermesztés olyan fajtákat köszönhet neki és munkatársainak, mint az M 225 (1985), a Köröstáj 333 (1990), az M 488 (1996) és az M 60 (2002). Szakértelmét és jó nemesítői érzékét dicséri például, hogy az M 488 jelenleg a legnagyobb területen termesztett magyar rizsfajta.
Mosolygós arca hatalmas küzdeni akarást rejtett, amelynek köszönhetően a legnehezebb pillanatokban is képes volt ápolni és ezzel megmenteni kedves rizsfajtáit. Neki is köszönhetjük, hogy néhány éve – hosszú szünet után – újraindíthattuk a hazai rizsnemesítést és ma már több ezer új nemesítési vonal található a NAIK ÖVKI Galambosi Rizskísérleti Telepén.
Feladatait mindig nagy odaadással és szakértelemmel végezte. Mi, fiatalok, a rizsnemesítés és fajtafenntartás megannyi apró mozzanata mellett elsősorban szakmai alázatot és tenni akarást tanulhattunk tőle, amikor idejét és energiáját nem sajnálva a vetéstől az aratásig a rizstáblákat járta. Vizsgálta a vonalak fejlődését, szelektált, idegenelt és ha kellett gyomlálta a nemesítési parcellákat. Szaktanácsadói munkájával elősegítette a hazai biorizs termelés fejlesztését és az indián rizs nemesítését is.
Néhány éve egészsége megromlott és attól kezdve fájó szívvel, de lemondott a kedves növényeivel való mindennapos foglalatosságokról, azonban amikor otthonában vagy Szarvas utcáin összetalálkoztunk, kíváncsi szemei és a rizsföldek felé irányuló kérdései elárulták, hogy hol érezné igazán jól magát.
Szerénységére jellemzően sohasem kérkedett szakmai eredményeivel. Jelentős nemesítési sikerei után is csak csendben, a háttérből figyelte és erősítette előadásaink sikerességét a Magyar Növénynemesítők Egyesületének hagyományos konferenciáin.
Kedves Zsuzsika néni! Kedves Zsuzsika!
Búcsúzunk Tőled a NAIK ÖVKI és a NAIK HAKI munkatársai nevében is! Szakmai örökséged féltve őrizzük a jövőben is.
A NAIK ÖVKI A NAIK ÖVKI munkatársai, rizsnemesítői
Tisztelt Ügyfeleink!
A NAIK ÖVKI Környezetanalitikai Központ Vizsgáló Laboratórium a koronavírus kapcsán kialakult helyzetre tekintettel csak előzetes, telefonon történő egyeztetést követően tud mintát fogadni.
Bejelentkezni a Laboratórium 66/515-321-es számán lehet.
Megértésüket és türelmüket kérjük!
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!